Produktkategori

Hot produkter

Industri Nyheder

"Baoji spillede Forte - kinesisk Titanium Valley" til at fremskynde udviklingen af Scanning
Dec 07, 2015

-titanium og titanium legering industri er en af byens ni industriklynger, sidste år, byen i Baoji, Kinas samhørighed gennembrud, den samlede outputværdi af 330 yuan, at opnå en stabil udvikling af målet for byen for at bevare mere end 10% vækst BNP.

-i år, "Baoji - Kina Titanium Valley" igen lød horn for at fremskynde udviklingen af nationale titanium industry patent navigation og udvikling af området eksperimenter, udviklingen af titanium industri tegner et

-"skattekort"; i den nærmeste fremtid begynder at bygge titanium produkter kvalitetsovervågning og test-center, øge titanium Valley i den industrielle udvikling af den førende magt og ret til at tale. Vores city guide aktivt titanium virksomhederne til at styrke videnskabelig forskning, udvikle markedet, udvide den industrielle kæde, øge titanium industrien større og bedre kvalitet.

Trække et skattekort "-patent navigation"

-titanium industrien har kun 400 patenter, kun 9,9% af landet, mindre end sin markedsandel af 1/8, hvor de lokale virksomheder i Baoji kun anvendes til mere end 200 stykker af patent. "Det betyder, at niveauet af patent i Baoji titanium industri og dens status i branchen ikke svarer, patent styrken af titanium industri skal fremmes hurtigst muligt." Titanium og sjælden metal materialer industri Alliancen stedfortrædende generalsekretær, Baoji hightech Zone, vicedirektør Wang Jingqing sagde at titanium industri er en typisk teknologi energiintensive industrier, titanium industri i udviklingen af manglen støtte fra patent-teknologi, er forpligtet til at påvirke den industrielle udvikling. Og byen for at opbygge den nationale titanium industry patent navigation og udvikling af eksperimenter område, er at knække dette problem.

Hovedansvaret for udviklingen af patent navigation og udvikling af titanium industri er at bruge patent informationsressourcer og patent analyse som grundlag, og at guide og støtte industrielle videnskabelige udvikling ved hjælp af patentansøgning teknologi innovation, produktinnovation, organisation innovation og business model innovation. Hvis titanium industri er en stor skat, så patent navigation er som et skattekort, det kan fortælle "grave skat" hvor der er fælder, hvor der er en rigdom.

-titanium industrien i vores by er et af de første 8 patent navigation eksperimenter. Siden September 2013, statskontoret for intellektuel ejendomsret er blevet formelt etableret, er status quo i titanium industrien i vores by, udvikling sti og så videre til præcis positionering. Den første fase af resultaterne ikke kun af statskontoret for intellektuel ejendomsret for positive, men også til udvikling af titanium industrien i vores by har spillet en aktiv rolle i ledende. Gennem støtte til videnskabelig og teknologisk innovation, at opbygge en platform for industri, forskning og andre initiativer til at guide virksomhederne til at indtaste de high-end produkter, forbedre kerne konkurrenceevne, nogle nye produkter, har nye teknologier afsløret. Baoji Eurasien selskab R & D og produktion af let vægt, høj styrke og høj temperatur resistens af rotoren type fly titanium legering frame, dannelsen af en årlig produktion på 80 år i dannelsen af 5 titanium rotor klinge af produktionskapaciteten, salgsindtægter 1,5 yuan. Derudover har en række små og mellemstore titanium produktionen af titanium legering hjelm, glas curtain wall titanium klip, titanium legering hjerte pacemaker shell, nye titanium legering kunstige leddene og andre produkter, ikke kun alternativ til lignende importerede produkter, men også eksporteret til det internationale marked.


  • QR CODE